În urma activităților investigativ-operative și a probatoriului administrat în cauză, doi bărbați au fost reținuți de polițiști pentru 24 de ore, fiind bănuiți de comiterea infracțiunilor de tăiere fără drept de arbori din fondul forestier național și furt de arbori din fondul forestier național. Cercetările sunt continuate de polițiști, sub coordonarea procurorului de caz, pentru stabilirea întregii activități infracționale și recuperarea prejudiciului. Facem precizarea că reținerea reprezintă o măsură preventivă prevăzută de Codul de procedură penală și nu poate, în nicio situație, să înfrângă principiul prezumției de nevinovăție.
În acesată dimineață, polițiștii Inspectoratului de Poliție Județean Prahova – Serviciul de Ordine Publică au desfășurat o acțiune cu efective mărite, în cadrul căreia au pus în executare 3 mandate de percheziție domiciliară, în județul Prahova. Activitățile au fost desfășurate într-o cauză penală în care se efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de tăiere fără drept de arbori din fondul forestier național și furt de arbori din fondul forestier național, fapte presupus a fi fost săvârșite în perioada februarie – martie 2026.Prejudiciul cauzat prin activitatea infracțională este estimat la aproximativ 28.000 de lei.Acțiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Matei Basarab” Ploiești. Cercetările sunt continuate sub coordonarea unității de parchet competente, în vederea stabilirii întregii activități infracționale, recuperării prejudiciului și dispunerii măsurilor legale care se impun.