Azi, 57 de ani de la victoria istorică a Petrolului Ploieşti în meciul cu Liverpool!

Clubul Petrolul marchează, azi, 57 de ani de la victoria pe tern propriu, cu scorul de 3-1, în faţa lui Liverpoool. „12 𝐨𝐜𝐭𝐨𝐦𝐛𝐫𝐢𝐞 𝟏𝟗𝟔𝟔 este data scrisă cu litere de aur în istoria clubului Petrolul. Este data la care, din postura de campioană a României, echipa ploieşteană reuşea să o învingă, pe stadionul „Ilie Oană” („Petrolul”, pe atunci), cu 3-1, pe Liverpool, campioana câștigătoarei Cupei Mondiale de la acea dată, Anglia. În tur, scorul a fost de 2-0 pentru “cormorani”, pe stadionul Anfield Road. În manșa retur de la Ploiești, golurile echipei noastre au fost înscrise de Constantin Moldoveanu, Alexandru Boc și Mircea Dridea. Scorul la general a fost 3:3, fapt ce a necesitat disputarea unui nou joc, decisiv, pe teren neutru, la Bruxelles, unde englezii s-au impus cu 2 la 0″, informează clubul petrolist pe pagina oficială de Facebook.
În postarea amintită se mai precizează: Petrolul Ploiești rămâne singura echipă din România care a reușit să învingă pe Liverpool, iar lotul ce va rămâne etern în istoria clubului nostru este: Mihai Ionescu – Gheorghe Pahonţu, Alexandru Boc, Gheorghe Florea, Mihai Mocanu – Octavian Dincuţă, Petre Dragomir – Constantin Moldoveanu, Mircea Dridea, Alexandru Badea, Virgil Dridea. Antrenori: Constantin Cernăianu şi Nicolae Marinescu.
(Foto, FC Petrolul Ploieşti)