Mariana DĂSCĂLACHE-NIŢICĂ
Paradoxal sau nu, se poate face şi biografie a străzii. Aşa cum paşii lui Blaga se-aud şi acum pe la Cluj; la fel cum unora dintre noi ne-au rămas în memorie întâmplările din cartea „Băieţii de pe strada Pal”, aşa cum toţi sperăm să ajungem pe „Strada Speranţei, la parter”…
Dar, e numai apanajul scriitorilor sau compozitorilor să redea biografia aceluiaşi drum bătătorit?
Nu şi al pictorilor, cât timp accesul nu este permis doar riveranilor (sic!)
Şi-atunci amintim despre expoziţia de la Galeria de Artă Ploieşti a pictorului Dragoş Lupu; artistul care face strada să vorbească în culoare, de parcă ar fi coborât în mijlocul ei şi-ar fi traversat prin sufletele oamenilor.
Iar artistului i se destăinuie efemerele treceri ale oamenilor prin viaţă.
Unii, cu gânduri care le apasă sufletul. Alţii, cu bucuria de o clipă. Nu puţini, cu frica de necunoscutul zilei de mâine, chiar dacă merg pe acelaşi drum – cărare veche, fie câte-o dată, fie de-o viaţă…
De altfel, însuşi artistul spune într-o mărturisire: „Fiecare personaj are o poveste în spate, care poate fi un rol dinainte învățat sau sentimente sincere de curând trăite, care l-au marcat emoțional. Un rol foarte important în acest concept îl are surprinderea «efemerului», acel moment în care trăsăturile, mimica personajului se aliniază perfect cu dinamica străzii pentru a crea un moment unic”.
Dragoş Lupu află fiecare poveste a personajului despre care vorbeşte, dar nu o spune, ci o transpune în instantanee în care ne lasă doar să ghicim cine-i personajul. Iar nu de puţine ori, ca-ntr-o oglindă, ne regăsim fiecare. Şi noi, şi lumea noastră.
De altfel, criticul Ana Amelia Dincă afirmă despre creaţiile lui Dragoş Lupu că „evidențiază căutarea de sine a autorului, dorința de regăsire și relevare a stărilor sale interne (…) Căutând în afara lui resursele energetice și vizuale necesare acestor experimente, pictorul nu se rezumă la fascinația prelucrării materiei, ci merge mai departe în a insera starea de bine și de meditație în fiecare detaliu al lucrării, unde dimensiunea ludică și cognitivă ghidează privitorul într-o lume utopică, spre care însuși artistul tinde”.
Expoziția va fi deschisă începând de joi, 28 mai, ora 17.00 şi va putea fi vizitată până în data de 10 iunie, la Galeria de Artă Ploieşti, Piaţa Victoriei numărul 4.
Sau, de ce nu?, „Strada speranţei, la parter”. Accesul permis oricui, nu doar „riveranilor”!

.