Clienții caricaturistului Marian Avramescu, „cazați” la Hotel Central – Ploiești

Mariana DĂSCĂLACHE-NIŢICĂ

…Firește, nu-i loc pentru toți, pentru că sunt mulți! Evident, doar cel mai bun caricaturist din țară – Marian Avramescu – știe pe ce criterii și-a ales „personagiile” – deci „clienții” – să fie găzduiți la Hotel Central din Ploiești.
Găzduiți, dar și expuși, cât timp este vorba despre o expoziție de caricatură, ilustraţie şi acuarelă.
Acum, nu vă închipuiţi că vizitatorii vor arunca cu ouă stricate – ca pe vremuri, în actori – în tablourile maestrului. Dimpotrivă, pot admira tuşa fină de ironie a artistului-psiholog.
Fiindcă Marian Avramescu nu are doar talent; este şi un fin observator, „disecând” şi relevând defectele „mai marilor zilei” – în special ale politicienilor.

Nu greşim când spunem că artistul – membru al UAPR Filiala Hunedoara – se numără printre cei mai buni caricaturişti din lume, dovadă stând numeroasele premii obţinute nu doar în Europa, ci pe toate cele cinci continente!
Pe de altă parte, ne gândim: dacă La Bruyere – cel care a denunţat vicii precum ipocrizia sau prostia – ar fi scris „Caracterele” în zilele noastre, nu încape îndoială că ilustraţia ar fi fost asigurată de Marian Avramescu!
Pe de altă parte, fiindcă tot se spune „Caragiale, mai actual ca oricând”, am merge pe ideea „Marian Avramescu – cu un pas înaintea multora, satirizând”.

De actualitate, aşadar: marţi, 3 februarie 2026, „la kilometrul zero al «Republicii de la Ploieşti»” – după cum spune artistul, Paul Palaş, directorul general al Hotelului Central, îi face şi ne face bucuria-onoare de a-i găzdui o expoziție personală de caricatură, ilustrație, acuarelă.

Să nu ratăm, deci, o expoziţie de genul „Marian Avramescu – cu un pas înaintea multora, satirizând”.