Ilie Nicolae, de la  Ocolul Silvic Ploiești, din nou în finala concursului național „Cel mai bun pădurar”

Azi, 11 septembrie, la Ocolul Silvic Vălenii de Munte s-a desfășurat faza județeană a concursului profesional „Cel mai bun pădurar”, competiție ce a fost câștigată de către reprezentantul Ocolului Silvic Ploiești – Ilie Nicolae (în foto, stânga).
În fapt, nu a fost vorba doar despre un concurs, ci, după cum a precizat ing. Dragoș Gabriel Ciomag, directorul Direcției Silvice Prahova, la Vălenii de Munte s-au reunit „cei mai buni pădurari din județ, care și-au demonstrat nu doar abilitățile teoretice și practice, ci și ceea ce înseamnă conștiința față de ceea ce  reprezintă pădurile noastre și, nu în ultimul rând, contribuția lor atât la creșterea suprafeței fondului forestier, cât și la gospodărirea durabilă  a acestuia”.
Revenind la câștigătorul concursului; pădurarul Ilie Nicolae va reprezenta Direcția Silvică Prahova în finala ce va avea loc în luna octombrie la sediul RNP – Romsilva.
Nu în ultimul rând, de menționat faptul că anul trecut, la faza națională desfășurată la Direcția Silvică Neamț, Ilie Nicolae a ocupat treapta a doua a podiumului de premiere.

(Foto, arhivă: Viorel Timișescu, Direcția Silvică Neamț)